Спочатку, Ви повинні встановити сферу діяльності, якою плануєте займатися, проаналізувати майбутніх контрагентів, зрозуміти, чи є в планах здійснення зовнішньоекономічної діяльності. В Україні, є дві найпоширеніші форми ведення  бізнесу – це ФОП і ТОВ.

ФОП —  це фізична особа-підприємець, яка веде бізнес від власного імені. ФОП обирають, коли  відсоток витрат під час діяльності незначний, під час відкриття особою бізнесу вперше, і планований обсяг доходу буде становити до 7 млн грн.

ТОВ - це господарське товариство, що має статутний капітал, який розділений на частки, розмір їх визначається статутом самостійно. ТОВ реєструють коли планується ведення бізнесу із великими компаніями чи ведення бізнесу із іншими  особами, або обраний вид діяльності є необхідним для реєстрації ТОВ, наприклад, туристична, страхова, фінансова сфера.

Відкриття:

  • ФОП у господарській діяльності використовує власне майно, тому статутний капітал не потрібний. Заяву можна подати в онлайн режимі на порталі  «ДІЯ», а сама реєстрація займає декілька хвилин;
  • Відкриття ТОВ відбувається набагато складніше. Необхідно підготувати велику кількість документів. Термін реєстрації ТОВ триває довше, ніж реєстрація ФОП. Після  процедури реєстрації, ТОВ потрібно сформувати статутний капітал. Якщо засновників кілька, то статутний капітал ділиться на частки, які належать учасникам ТОВ.

Відповідальність:

  • ФОП веде повністю сам господарську діяльність, тому ФОП самостійно несе відповідальність власним майном;
  • Відповідальність перед боржниками тільки капіталом товариства. У ТОВ власник відповідає за борги лише власною часткою в статутному капіталі. Після створення ТОВ, власник призначає керівника підприємства, і вже сама юридична особа проводить господарську діяльність, і може постати перед відповідальністю за порушення закону. Власник ТОВ може не нести відповідальність за порушення багатьох процесів всередині компанії, наприклад, за несвоєчасну виплату зарплати. Відповідати за це буде саме товариство або керівник.

Оподаткування:

  • Єдиний податок фізичних осіб-підприємців I групи з 1 січня 2022 року становитиме 248,10 гривень (10% від прожиткового мінімуму на 1 січня), для II групи ФОП — 1300 гривень (20% від мінімальної зарплати на 1 січня), для III групи — 5% від доходу або 3% + ПДВ. Що стосується єдиного соціального внеску (ЄСВ), то він для всіх груп ФОП складе 1430 гривень (тобто 22% від мінімальної зарплати), а з 1 жовтня зросте до 1474 гривень. ФОП також може обрати загальну систему оподаткування: єдиний податок – 18% ПДФО, 1,5%-ВЗ, єдиний соціальний внесок;
  • ТОВ на загальній системі сплачує 18% податку на прибуток з суми прибутку.

Um uns zu kontaktieren