Цієї весни через світову пандемію в усіх бізнес-процесах України відбуваються певні негативні зміни. Карантинні заходи безпосередньо впливають на економіку, на роботу банків, аудиту, на якість виконання бухгалтерських послуг та розв’язання інших фінансових питань. Держава намагається розробити ідеї для бізнесу, які сприятимуть підтримці фінансового сектору, оптимізації витрат без продажу власної справи. Наразі ухвалено новий закон України, який допоможе спростити певні пункти Податкового Кодексу з метою захисту прав підприємництва. Першочергово про ці поправки варто дізнатись бухгалтерам, менеджменту, працівникам аутсорсингу, адвокатам компанії.


Зміни податкового законодавства

 

ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-2019)», прийнятий 30.03.2020 опубліковано 02.04.2020. Розглянемо, які нововведення він приносить для бізнесу.

 

1. Збільшення лімітів для ФОП

Законом збільшено граничну суму доходу для ФОП:

  • 1 групи на 1 млн. грн.;
  • 2 групи на 5 млн. грн.;
  • 3 групи на 7 млн грн.

 

2.  ВРУ визнала, що була занадто щедрою до платників податків, і забрала половину, раніше наданої, пільги по сплаті за землю та по податку на нерухомість

 

Внесено зміни до раніше внесених п.п.  52-4 - 525 і забрано у бізнесу раніше надане звільнення від сплати плати за землю та податку на нерухомість за квітень 2020 року. Відтепер таке звільнення діє тільки на березень 2020 року. При цьому, ПКУ надано право на користування такою пільгою, шляхом подання уточнюючого розрахунку.

Для тих платників податків, які повірили в щедрість держави та вже подали уточнюючі розрахунки, передбачено обов’язок до 30.04.2020 подати уточнені розрахунки та додати нарахування плати за квітень 2020 року без застосування штрафних санкцій.

 

3. Зменшено кількість податкових перевірок до 31.05.2020

 

Серед перевірок, які мають право органи ДПС залишилися:

  • перевірки заявленого бюджетного відшкодування по податку на додану вартість, відповідно до п.п. 78.1.8 ПКУ;
  • фактичних перевірок в частині порушення вимог законодавства в частині:
  • обліку, ліцензування, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів;
  • цільового використання пального та спирту етилового платниками податків;
  • обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками;
  • здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального з підстав визначених підпунктами 80.2.2, 80.2.3 та 80.2.5 пункту 80.2. статті 80 цього Кодексу.

Камеральна перевірка податкової декларації (крім податкової  декларації  з податку на додану вартість) за звітні (податкові) періоди березень – травень 2020 року, або уточнюючих розрахунків (крім уточнюючих розрахунків з податку на додану вартість), що були подані платниками податків протягом березня-травня 2020 року, може бути проведена лише протягом 60 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання.

4. Органам місцевого самоврядування надано право зменшувати ставки єдиного податку в 2020 році

 

Органи місцевого самоврядування мають право піти на зустріч ФОП-ам та зменшити ставки єдиного податку, такі рішення набиратимуть чинності з дати, що буде вказана в таких рішеннях. На них не поширюватимуться вимоги п.п. 12.3.4 ПКУ.

 

5.  Зупинено перебіг строків адміністративного оскарження, надання ІПК контролюючими органами та надання документів та пояснень на запити ДПС

 

До 31.05.2020 призупиняється, без наслідків для платника податку, перебіг термінів:

  • адміністративного оскарження по ст. 56 ПКУ щодо скарг, які не розглянуті на 18.03.2020;
  • надання контролюючими органами ІПК, передбачених ст. 52-53 ПКУ;
  • строків подання документів на запит контролюючих органів, передбачених ст. 78 ПКУ (крім запитів контролюючих органів щодо законності декларування заявленого до відшкодування з бюджету податку на додану вартість та/або з від'ємного значення з податку на додану вартість).

З 01.06.2020 перебіг поновлюється з урахуванням строку, який пройшов до дати призупинення.

 

6. Звільнено від ПДВ певних товарів

Тимчасово, на період, що закінчується останнім числом місяця,  в якому завершується дія  карантину, що встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з ввезення на митну територію України та/або операції з постачання  на митній території України товарів  (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України

У разі здійснення операцій, звільнених відповідно до цього пункту, положення пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу та положення статті 199 цього Кодексу не застосовуються щодо таких операцій.

Норми цього пункту застосовуються до операцій, здійснених, починаючи з 17 березня 2020 року

  

7.  Допомога з метою запобігання поширення  COVID-19 включатиметься до витрат без обмежень

Установити, що у 2020 році коригування, встановлені абзацом першим підпункту 140.5.9 пункту 140.5 статті 140 цього Кодексу, не застосовуються щодо сум коштів або вартості лікарських засобів для надання медичної допомоги хворим, дезінфекційних засобів і антисептиків, медичного обладнання, засобів індивідуального захисту, медичних виробів для скринінгу хворих, розхідних матеріалів для надання медичної допомоги, медичних виробів, лабораторного обладнання, розхідних матеріалів, реагентів для лабораторних досліджень; медичних виробів, лабораторне обладнання, розхідних матеріалів для інфекційних відділень, патологоанатомічних відділень тощо), засобів особистої гігієни, продуктів харчування  та/або товарів  за переліком, що визначається Кабінетом Міністрів України, які добровільно перераховані (передані) громадськім об’єднанням та/або благодійним організаціям та/або центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я та/або іншим центральним органам виконавчої влади, які реалізують державну політику у сферах санітарного та епідемічного благополуччя населення, контролю якості та безпеки лікарських засобів, протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та інших соціально небезпечних захворювань та/або особі, уповноваженій на здійснення закупівель у сфері охорони здоров’я та/або закладам охорони здоров’я державної та/або комунальної власності, та/або структурним підрозділам з питань охорони здоров’я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій. протягом дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19).

 

8. За порушення термінів звітування та сплати не штрафуватимуть і за травень

 

Внесні зміни до п. 911 Розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування" та продовжено період, за який не нараховуються штрафи та пені до 31.05.2020.

Також до 31.05.2020:

  • зупинені всі перевірки по ЄСВ, що не були завершені до 18.03.2020;
  • зупинено розгляд всіх скарг, які не були розглянуті до 18.03.2020 та надійшли або надійдуть до 31.05.2020.

 

Сьогодні бізнес має зосередити свої сили на подоланні вимушених проблем та ознайомленні зі збільшеними фінансовими правами. Ми рекомендуємо ознайомитись з цими 8 пунктами та поділитись посиланням з колегами задля спрощення системи внутрішнього аудиту підприємства, внесення змін до бухгалтерського календаря, аналізу майбутніх податків та змін політики інвестування.


З повагою,

колектив Консалтингової групи «ACCOUNT»

 

 


Contactez-nous